Taş Mastik Asfalt (SMA) Nedir?

Taş Mastik Asfalt (SMA) Nedir?

Son yılların içerisinde trafikteki araç sayısının artması ve mevcut yolların üzerinde yer alan yükün artmasıyla yollarda bozulmalar, tekerler izleri ve oluklar artmaya başlamıştır. Dolayısıyla oluşan bozulmalar ve tekerler izlerini ortadan kaldırarak yolun ömrünü daha uzun bir hale getirmek için yüzey kaplama işlemlerinde yeni uygulamalar başlatılmıştır. Bu sistem dane ve bitüm kullanılmasını gerektirmektedir. Daneler bitümü birbirine daha fazla bir şekilde kenetleyerek yolun ömrünün uzamasına katkı sağlamaktadır. Bu yeni karışımın çok daha yüksek bitüm oranları içerdiği için kaplamanın kalitesi daha yüksek olmaktadır. Taş mastik asfalt özellikle tekerlek izinin oluşabileceği ağır taşıt trafiğinin yoğun bulunduğu bölgeler için tercih edilmektedir.

Taş Mastik Asfalt Nasıl Elde Edilir?

Mastik asfalt %70 ila %800 oranlarında kaba agrega, %20 ila %30 oranlarında ince agrega ve %6 ve %7 gibi yüksek oranlar bitüm ile gerçekleştirilmektedir. Bu karışımda kaba agreganın çok daha fazla olması daha fazla boşluğun oluşmasına ve oluşacak olan boşlukların ince harçlar ile kapatılmasına taş mastik asfalt uygulaması denmektedir. Dahası bu ince harç bitüm, bitümü tutan özel bir malzeme olan elyaf ve mineral filler ile doldurulmaktadır. Bu elyafın aracılığıyla daha fazla bir miktarda kullanılmakta olan bitüm kaba agrega üzerinde akmayarak tutunabilmektedir. Günümüzde taş mastik asfaltın uygulaması özellikle de Avrupa ülkeleri kapsamında aşınma tabakası formunda kullanılmaktadır.

Taş Mastik Asfalt Nasıl Uygulanır?

Taş mastiği asfalt mevcut durumda olan asfalt üretim tesisleri aracılığıyla ısıtılan gradasyonlu filler, agrega ve ısıtılan bitüm karışımıyla oluşmaktadır. Dahası bu asfalt çeşidi taş mastiklerin ünitesiyle tartılmış olan elyaf ve filler ilavesiyle elde edilmektedir. Bu kapsamda elyaf ve filler doğrudan karışıma verilmektedir.

Taş Mastik Avantajları Nelerdir?

Taş mastik avantajları oldukça geniş kapsamlıdır. Bu bağlamda taş mastik avantajları şu şekildedir:

Bu asfalt çeşidi yolun yaşlanmaya karşı korumasını sağlamaktadır. Dolayısıyla maliyet açısından avantajlıdır.

Taş mastik asfaltlar yüksek tekerlek ve dayanım izine karşı koruma sağlamaktadır.

Bu asfalt çeşidi araçların kaymasını engellemektedir. Dolayısıyla güvenli bir koruma sunmaktadır.

Taş mastik asfaltın daha uzun bir hizmet süresi vardır.

Bu asfalt çeşidinin sesleri adsorbe etme özelliği bulunmaktadır. Dolayısıyla gürültüyü engellemektedir.

Taş mastik asfalt iyi bir yapısal iç dayanıma sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top
Call Now Button Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın