Polimer Modifiye Asfalt Nasıl Üretilir?

Polimer modifiye bitümün karakterini değiştirmeye yönelen bir uygulama şeklidir. Bu işlemde asfalt modifiye üretilen tesise yakın olacak şekilde konumlandırılarak bitüm depolamaya ve ısıtmaya yarayan tanklara komşu bir tesiste polimer olarak adlandırılan elyafın değirmen öğütücü ile geçirilerek parçalanmaktadır. Ardından bu karışım bitümün içine katılarak genişletilme ve bitümün iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Polimer maddesi modifiyeli bitüm karışımın içerisine ilave edildiği zaman asfalt karışımın harman süresi yaklaşık olarak 10 ila 15 saniye kadar artmaktadır. Bu kapsamda bitüm ısıtma değeri ise 155 ila 160 dereceden 180 ila 185 dereceye kadar çıkmaktadır. Polimer modifiyesi ile üretimi yapılan asfalt stok siloları içerisinde bekletilmeye uygun değildir. Bu malzemenin karışım işleminin ardından doğrudan tıra yüklenmesi ve serilmesi gerekmektedir. Modifiye asfalt bitüm tesisinde karıştırıcı tanklar aracılığıyla üretilen bitüm agrega ve filler ile buluşturulmaktadır.

Polimer Modifiye Asfalt Kullanım Amacı Nedir?

Polimer modifiye asfalt kullanım amacı geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu bağlamda polimer modifiye asfaltın kullanım amaçları şu şekildedir:

Bu asfalt çeşidi yüzey pürüzsüzlüğünü sağlamaktadır.

Polimer modifiye asfaltlar yansıma çatlaklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bu asfalt çeşidi tekerlek izi oluşumlarının önlenmesini sağlamaktadır.

Polimer modifiye asfaltlar yarıklara karşı mukavemete yardımcı olmaktadır.

Bu asfalt çeşidi absorbasyonları minimize etmektedir.

Polimer modifiye asfaltlar soyulmalara karşı mukavemet için yardımcı olmaktadır.

Bu asfalt çeşidi soyulmaların önlenmesini sağlamaktadır.

Polimer modifiye asfaltlar su yalıtımı için yardımcı olmaktadır.

Polimer Modifiye Asfalt Kullanım Alanı Nedir?

Bu asfalt çeşidi otoyollar ve karayolları gibi trafiğin yoğun olduğu bölgelerde ya da iklim değişikliğinin sert bir şekilde yaşandığı yerlerde kullanılmaktadır. Modifikasyon yollar üzerinde oluşan bozulmaların önüne geçmek için önemli bir yere sahiptir. Bu işlem bitümün modifiyesi ve karışımın modifiyesi olarak iki farklı biçimde olabilmektedir. Dolayısıyla bu amaç dâhilinde çok farklı ürünler kullanılmaktadır. Polimer modifiye asfaltların fiyatları ise pek çok etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu kapsamda polimer modifiye fiyatlarını merak eden ya da modifiye asfalt alacak kişilerin yetkili firmalara başvurması önemli bir noktadır. Modifiye asfalt alacak kişilerin güvenilir bir firmayı tercih etmesi ise işlemin kalitesi açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

Back to top
Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın