Asfalt Maliyetleri Nasıl Belirlenir?

Asfalt Maliyetleri Nasıl Belirlenir?

Asfalt maliyetleri asfaltın uygulanacağı alana göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra asfalt maliyetleri için bir dizi faktörler de söz konusu olmaktadır. Bu faktörlere dikkat edilmesi önem arz etmektedir.

Asfalt Maliyetlerini Belirleyen Faktörler

  • Kalite

Asfaltın kalitesi bitmiş yüzey özelliklerine ve kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir. Bu kapsamda drenaj, gürültü azaltma, yüksek yük ve trafik hacmi asfalt kalitesini kontrol etmekte olan faktörlere örnek şekilde verilmektedir.

  • Hazırlık Çalışmaları

Kaliteli ve sağlam bir asfalt yüzeyi sağlam olan bir alt yapı ve doğru bir temel katmanı gerektirmektedir. Bu kapsamda asfalt için ne kadar hazırlık çalışması yapılacağı, ne kadar ayarlanması ve eklenmesi gerektiği asfalt maliyetleri için etkili olmaktadır.

  • Kurulum Maliyeti

Kurulum maliyeti personeller ve makineler için sürüş ücretidir. Bunun yanı sıra kısmi bir şekilde nakliye mesafesine ve işin gerçekleşmesi adına gereken makine sayısına bağlı olmaktadır.

  • Boy

Asfalt yapılan alanın büyüklük oranı toplam maliyeti etkilemektedir. Fakat genel olarak metrekare başı olacak şekilde asfalt maliyetleri belirlenmektedir.

Asfalt Kullanım Alanları

Yollar: Asfalt geniş kullanım alanı olarak yoğun ya da hafif ölçekli tüm yollarda kullanılmaktadır.

Fabrika Sahaları: Asfalt fabrika içi yollar, fabrika girişi, fabrika çevre ve nakliye alanlarında kullanılmaktadır.

Site İçi Yollar: Asfalt siteye giriş, site içi yollar, site yürüyüş yolları, site özel araç ya da bisiklet yollarında kullanılmaktadır.

Açık ve Kapalı Otoparklar: Asfalt açık ve kapalı otopark alanları için kullanılmaktadır.

Depo Alanları: Asfalt kapalı ve açık depo yerlerinde kullanılmaktadır.

Spor Alanları: Asfalt voleybol sahaları, basketbol sahaları, tenis kortları, yürüyüş ve bisiklet yolları kapsamında kullanılmaktadır.

Kaliteli Asfalt

Asfalt hamuru yaklaşık olarak %94 oranında kırma taş malzemeden oluşmaktadır. Geri kalanı ise asfalta siyah rengini sağlayan bağlayıcı bitümden meydana gelmektedir. Bu kapsamda talebi yapılan özelliklerin sağlanması adına bağlayıcı, taş boyutu ve taş malzemesi çeşitlendirilebilmektedir. Seyrek bir trafiği olan ve saatte otuz kilometre hız sınırında olan yerleşim caddeleri vardır. Bu caddeler ağır yüke sahip bir otoyoldan farklı türe sahip olan asfalt gerektirmektedir. Bu bağlamda kaliteli ve profosyonel asfalt işlemlerinden fayda sağlamak adına güvenilir firmaların tercih edilmesi önemli bir noktadır. Bu tarz firmalar asfalt maliyetleri açısından da en iyi ve makul fiyatları sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top
Call Now Button Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın