Soğuk Asfalt Nedir?

Soğuk asfalt nedir sorusu kapsamında pek çok detay vardır. Bu çeşit mineral filler, gradasyona sahip tek tip bir ince agrega, su ve asfalt emilsiyon işlemiyle dizayn edilmektedir. Soğuk asfaltlar harç tipi bir karışım sahiptir. Soğuk asfaltın tercih edilme sebebi ise asfaltın kaplama yüzeyinin koruma ve düzenleme bakım işlemlerini sağlamasıdır. Dahası bu çeşidin farklı olan kaplama uygulamaları ile kıyaslandığı zaman maliyet açısından oldukça uygundur.

Soğuk Asfalt Avantajları Nelerdir?

Soğuk asfalt avantajları nelerdir sorusu kapsamında pek çok detay bulunmaktadır. Bu detaylar şu şekildedir:

Soğuk bitüm hazırlanma ve uygulanma açısından düşük maliyete sahiptir. Dolayısıyla ekonomi açıdan bakıldığı zaman avantaj sağlamaktadır.

Bu çeşidin yüzeye uygulanması oldukça hızlıdır. Bunun yanı sıra çok kısa bir süre içerisinde kullanıma hazır hale gelmektedir. Uygulanmasından yalnızca birkaç saat sonra hazır olmaktadır.

Soğuk asfalt tek bir geçişte dahi yol üzerinde oluşmuş boşlukları, yarıkları ve çatlakları doldurmaktadır.

Bu çeşit yüzey kısmı tüm hava boşluklarına karşı korumaktadır. Dolayısıyla daha dayanıklı bir yüzey elde edilebilmektedir.

Soğuk asfaltın uygulaması yapılan trafik bölgeleri kapsamında trafik kazaları %90 oranında azalma göstermektedir.

Soğuk bitüm kaplamada hava ve su geçirgenliğini ortadan kaldırmaktadır. Dolayısıyla yol tutuşu artmakta ve güvenlik sağlanabilmektedir.

Bu çeşit zorlu hava koşullarında dahi koruma sağlamaktadır. Dolayısıyla yollarda kayganlaşmayı önlemektedir.

Soğuk Asfalt Nasıl Uygulanır?

Bu asfalt çeşidinin uygulama aşaması kapsamında tamir edilecek alanın yeterli bir miktarda kazılması gerekmektedir. Kazılacak olan çukurun kenar kısımları ise dik olacak şekilde kesilmeli ve temizlenmelidir. Kesim ve temizleme işleminin sonrasında soğuk asfaltın bu çukura yeterli seviyede doldurulmalıdır. Ardından hafif bir tümsek şekline girmesi sağlanmalıdır. Soğuk asfaltların işlemleri dahilinde uygulama işlemi yapılacak alanın yapısına bakılarak kompaktör, kürek, el tokmağı ya da silindir ile sıkıştırılmalıdır. Bu çeşit araç trafiği bakımından yeterince güçlü olmadığından orta ya da seyrek trafiğe sahip alanlarda yama içeriği olarak kullanılmaktadır. Soğuk bitüm zorlu hava koşulları için geçici düzeltme işlemlerinde oldukça elverişlidir. Soğuk bitüm uygulamaları için soğuk asfalt firmalarına danışılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

Back to top
Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın