Asfalt Boyası Nasıl Uygulanır?

Asfalt boyası nasıl uygulanır sorusu önce günümüzde bu boyayı uygulayacak olan kişilerin sorduğu bir sorudur. Bu noktada asfalt boyasının nasıl uygulandığını boya türlerine göre açıklamak gerekir. Şimdi gelin, asfaltta uygulanan boya türlerini inceleyelim.

Ayrıca asfalt, birçok kimyasal ve petrol bazlı ürün kullanan karmaşık bir kaplama malzemesidir. Aynı şekilde asfaltın bileşimi, boyanın ona yapışmasını zorlaştırır. İster bir otoparkı çiziyor olun ister araba yolunuzdaki basketbol sahası için üç noktalı; bir kemer takıyor olun, dahası asfaltta daha iyi çalışan özel boyalar vardır. Ayrıca asfaltta kullanılan boya çeşitlerini bilinmesi zaman kaybetmenizi engellemekte. Böylelikle doğru boya asfalta yapışmakta, parlak ve canlı görünür ve uzun süre dayanmaktadır. Asfalt boyası nasıl uygulanır? Tek bir yağmurdan sonra soyulan yanlış boyayı seçmeyin.

Kömür Katranı Boyası

Kömür katranı boya akrilik boya kadar pahalı değildir, ancak çalışması daha tehlikeli ve yakıcıdır. Diğer boya türlerine göre daha sert ve dayanıklı olması için diğer polimerlerle karıştırılmakta. Kesinlikle yoğun trafik alanlarını ve güneşten gelen amansız UV ışınlarını kaldırılmaktadır. Örneğin kömür katranı boyası, geniş alanlar için; birincisi boya kaplaması olarak yaygın olarak kullanılan siyah bir dolgu macunudur.

Akrilik Boya

Aynı şekilde akrilik boya, çoğu asfalt profesyoneli için vazgeçilmezdir. Birincisi çizgilerin asfalttan kalkmasını önlemek için suda çözünmekte ve polimer esaslıdır. Daha sonra su bazlı olduğu için asfalta, zemine ve çevredeki alanlara zarar vermez. Akrilikler birçok farklı renkte mevcuttur ve fırça, rulo veya püskürtme ekipmanı ile uygulanmakta. En popüler ve çok yönlü boya türü olan akrilikler, diğer boyalardan daha pahalıdır.

Yağ Bazlı Boya

Yağlı bazlı boyalar, akrilik boya gibidir, çünkü birçok farklı renkte gelir ve çeşitli aletlerle uygulanabilmekte. Yağ bazlı boyanın fiziksel özellikleri, aynı şekilde su ile yapılmaması dışında akrilik ile aynıdır. Bu tür boyaların kuruması yavaştır ancak trafiğin yoğun olduğu alanlara uzun süre dayanacaktır. Yağlı boya esnek değildir, bu nedenle sonunda çatlar, parçalanmakta ve değiştirilmesi gerekir.

Su Bazlı Lateks Boya

Her şeyden önce su bazlı lateks boya da birçok renkte gelir. Ardından asfalt üzerinde kullanım için özel olarak formüle edilmektedir. Ancak asfalt formülasyonu, genellikle kömür katranlı boya olmak üzere başka bir tür boya ile kapatılmıştır. Aynı şekilde asfaltta kullanılan en hızlı kuruyan boya türüdür ve üç saat içinde dokunma kurur.

Bir yanıt yazın

Back to top
Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın