Asfalt Bileşenleri

Asfalt bileşenleri pek çok yönden dikkat çeken detaylar olarak kabul edilmektedir. Zira asfaltın tam anlamıyla kaliteli bir şekilde kullanılabilmesi adına asfaltın doğru karışıma ve özelliklere sahip olması şarttır. Siz de bu konuda en ideal alternatiflerden fayda sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken sadece bileşenleri ele almak olmalıdır.

Asfalt Bileşenleri Nelerdir?

Yol yapım çalışması konusunda çözüm üretmek istendiğinde dikkat edilmesi gereken birbirinden özel detaylar vardır. Bu çerçevede asfaltın bileşenlerini değerlendirmek ve en doğru sonuçlara ulaşmak hemen herkesin arzusudur. Peki, asfalt çalışmaları yapılırken hangi malzemeler tercih edilmektedir?

Dolgu Malzemesi

Asfalt çalışmalarının en alt malzemesi olarak da kabul edilebilecek olan dolgu malzemesi yolun daha stabil bir yapıya sahip olması adına ilk serilen tabakadır. Genellikle ince kum benzeri bir yapıdadır. Bu tabakanın amacı yoldaki kot farklılıklarını gidermektir.

Alt Temel

Temel için hazırlık yapılması adına kullanılan alt temel ile asfaltın daha güçlü bir yapıya sahip olması amaçlanmaktadır. Bu katmandan sonra artık asfaltın serilmesi için gerçek hazırlıklar başlar.

Temel

Asfaltın doğrudan üzerine geleceği ve alt temele kıyasla daha sert bir yapıya sahip olan katmandır. Temel, asfalt yol çalışmalarında en önemli aşamalardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Bitümlü Temel

Yaklaşık 12 cm kalınlığında olan bitümlü temel asfalt içeren ve oldukça güçlü yapıya sahip olan bir aşamadır. Özellikle de temel konusunda güçlü çalışmalar yapılmasını sağlar. Asfaltın stabilitesini arttırmada çok değerlidir.

Binder

Ancak asfaltın en üst tabakasının bir altında yer alan tabaka binder olarak kabul edilmektedir. Binder kalınlığı genellikle 8 cm olarak görülmektedir. Bu nedenle de binder serme işlemleri asfalt çalışmasının yavaş yavaş sona gelindiğini gösterir.

Aşınma

Ayrıca asfaltın en üst tabakası olan aşınma yaklaşık 5 cm kalınlığındadır. Bu nedenle de yıpranmaya oldukça müsaittir. Ancak pürüzsüz bir yapı sağlaması ve serme sırasında gösterilen hassasiyet nedeniyle çok avantajlı bir seçenek olmayı başarır.

Firmamızın sunduğu çok özel çözümlerle birlikte asfalt bileşenleri ile alakalı en ideal sonuçlara ulaşmak muhtemeldir. Bu çerçevede yapmanız gereken sadece bizimle iletişime geçmektir.

Asfalt beton, halk arasında çok yaygın bir şekilde kullanılan kavramlardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Ancak bu kavramın ne olduğu ya da ne tür bir durumu ifade ettiği kafa karıştırır. Asfalt mı yoksa beton mu?

Bir yanıt yazın

Back to top
Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın