Asfalt Neyden Yapılır?

Asfalt Neyden Yapılır? Yol yapım çalışmaları kapsamında kullanılmakta asfalt neyden yapılmakta merak ediyor musunuz? Günlük yaşamda hemen herkesin karşı karşıya kaldığı ama detayları hakkında pek de bilgi sahibi olmadığı asfaltla alakalı bütün detaylara daha yakından bir göz atalım! Böylelikle asfalt ile alakalı soru işaretlerinize cevap bulma şansı elde edebileceksiniz.

Asfalt, kelime anlamı itibarıyla içerisinde ari bitüm içeren kireçli ve doğal karışımlardan hazırlanmış kara renkli bir tür bitüm olarak kabul edilmektedir. Yol yapımında bir üst malzemesi olarak kullanılan asfalt; dayanıklı ve kaliteli bir seçenek olarak dikkatleri çeker. Bu kapsamda asfaltın çok değerli bir malzeme olduğundan söz edilebilmekte.

Asfalt Nasıl Elde Edilir?

Asfalt kullanımı çok yaygın bir durum olsa da pek çok insan asfaltın nasıl üretildiğini bilmemektedir. Ancak aşağıda paylaştığımız detaylar sayesinde asfaltın kullanımı konusunda en dikkat çekici bilgilere ulaşmanızı sağlayacağız!

Asfaltın üretimi ile alakalı süreç taş ocaklarında başlamaktadır. Yerin metrelerce altından çıkarılan taş parçaları asfalt şantiyesi olarak bilinen yerlere aktarılmakta. Sonrasında öğütme makineleri yardımıyla taşların 20 cm büyüklüğüne kadar parçalanması sağlanır. Farklı boyutlara kadar parçalanan materyalin petrol ile karıştırılması sonrasında asfalt elde edilmesi söz konusu olur. Mıcırın da karıştırılması ile yollarda tercih edilen kusursuz karışı elde edilmektedir. Asfaltta kullanılan karışım oranları yolun özelliklerine göre farklılık göstermektedir.

Asfalt Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

Asfalt neyden yapılmakta? sorusu kadar asfalt nasıl uygulanılmakta sorusuna da cevap vermek önemlidir. Çünkü asfaltın yanlış uygulanması ciddi problemleri ortaya çıkarmakta. Asfalt uygulamaları esnasında öncelikle yolun düzenlemesi yapılmalıdır. Sonrasında arzu edilen miktar ve karışım oranıyla yolun üst kısmı asfaltla kaplanmakta. Bu sayede de sürüş deneyiminizi iyileştirecek bir sonuç elde edilmekte.

Kaliteli bir çözüme ulaşmak ve beklentilerinize cevap verecek sonuçlar elde etmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Asfalt uygulamaları konusunda size en özel çözümleri sunuyoruz. Üstelik kaliteden yana taviz vermeyen bakış açımız sayesinde ön plana çıkıyoruz. Siz de kalite ve yüksek standartlardan fayda sağlamak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Asfalt uygulamasında işinizi şansa bırakmamanız gerektiğini belirtmeliyiz.

Bir yanıt yazın

Back to top
Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın