Asfalt Neden Siyah?

Asfalt neden siyah? sorusu sizin de aklınıza gelen bir detay değil mi? Yolların neredeyse tamamı siyahtır. Bu nedenle de asfaltın siyah olduğu ve bu şekilde kullanıldığı algısı yerleşmiştir. Ancak bu durumun farklı nedenleri olduğundan söz etmek gerekmektedir.

Asfalt, petrolden elde edilen maddelerin de katılması ile ortaya çıkan bir karışımdır. Bu karışımda siyah renkli maddelerin ağırlıkta olması asfaltın siyah rengi almasını sağlar. Böylelikle asfalt siyahtır durumu görülmektedir. Ancak asfaltın sürekli siyah olması ve başka renklerde kullanılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Özellikle de otoyol ve şehir içi yollarda kullanılan asfaltın siyah olmasında farklı nedenlerden söz etmek mümkündür.

Asfalt Neden Siyah Kullanılmaktadır?

Otoyol ve diğer yollarda asfaltın rengi daima siyah olarak görülmektedir. Şerit çizgileri ve bazı uyarılar dışarıda bırakıldığında asfaltın rengi daima aynıdır. Bu durumun temel nedeni maliyettir. Zira asfaltın doğası gereği siyah olmasını değiştirmek isteyen bir yol yapım şirketi ciddi anlamda renklendirici maliyetine katlanmak durumunda kalmakta. Böylesi bir durum da asfalt yol için gereksiz bir bütçe anlamına gelecektir.

Asfaltın siyah olmasında önemli bir başka faktör de sürücülerin gözlerini kamaştıracak bir renk olmamasıdır. Zira güneşin yansımasına neden olacak ve sürücülerin görüşünü etkileyecek bir renk çok da doğru bir çözüm sağlamayacaktır. Bu nedenle de şerit ve uyarı kısımları dışında kalan bölgelerin siyah olarak tasarlanan olması oldukça değerlidir.

Asfaltı Renklendirmek Mümkün mü?

Asfaltın klasik rengi siyahtır. Ama asfaltın siyah dışında farklı renklerde kullanılması da mümkündür. Bu çerçevede asfaltın renklendirilmesi adına dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanım alanlarıdır. Örneğin bir basket sahası yapımında kullanılan asfaltın renklendirilmesi söz konusu olabilmekte. Bunun yanı sıra yaşam alanlarında kullanılan asfalt da farklı renklerle hareketlendirilebilir.

Asfalta renk verilmesinin en ciddi olumsuzluğu boyanın kısa sürede rengini kaybetmesidir. Bu da sürekli olarak yeniden boyamayı gerektirmektedir. Maliyetleri arttıracak ve asfaltla alakalı süreci de ciddi manada zorlaştıracak olan renkli asfalt çok tercih edilmemektedir. Bu kapsamda siz de doğru kararı alarak siyah asfalt kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Back to top
Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın