Asfalt Çalışmaları

Asfalt çalışmaları bisiklet yolları, otoparklar ve araba yolları gibi çeşitli asfaltlama projelerini kapsamaktadır. Bu projeler için kullanılan asfalt yaygın olarak kullanılan çok yönlü ve dayanıklı bir malzemedir. Asfalt oluşturma süreci ise ham petrolün topraktan çıkarılmasıyla başlar. Daha sonrasında asfalt rafine edilerek nihai ürünü oluşturmak için diğer malzemelerle harmanlandığı bir asfalt plenti makinesine taşınır.

Asfalt çalışmaları için en önemli adımlardan biri asfaltın üzerine serileceği yüzeyin hazırlanmasıdır. Bu genellikle pürüzsüz ve eşit olmasını sağlamak için alanın derecelendirilmesini ve tesviye edilmesini içermektedir. Ardından, asfalt için bir taban olarak kırma taş ya da çakıl tabakası serilmektedir. Bu taban katmanı asfalt için sağlam bir temel oluşturur. Dahası asfaltın yoğun trafiğe ve hava koşullarına dayanabilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Taban katmanı yerleştirilmesinin sonrasında, asfaltı daha esnek ve daha kolay çalışır hale getirmek için genellikle 300 Fahrenhayt derece civarında yüksek bir sıcaklıkta ısıtılmaktadır. Asfalt ısıtıldıktan sonra ince bir tabaka halinde taban katmanının üzerine yayılmakta ve ağır bir silindir kullanılarak sıkıştırılmaktadır. Kalın ve dayanıklı bir yüzey oluşturmak için bu işlem birkaç kez tekrar edilmektedir.

Asfalt serildikten ve sıkıştırıldıktan sonra bir süre soğumaya bırakılmaktadır. Bu işlem asfaltın sertleşmesini, aşınma ve yıpranmaya karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Genel olarak bakıldığında asfalt çalışmalarında kullanılan malzeme asfaltlama işlemlerinde uygun maliyetli ve dayanıklı bir çözümdür. Asfalt doğru kurulum ve bakım ile yıllarca pürüzsüz ve uzun ömürlü bir yüzey sağlamaktadır.

Asfalt Çalışmaları Kim Yapar?

Yolların asfaltlanması gibi asfalt çalışmaları, asfalt yapımı ve asfaltlama konusunda uzmanlaşmış şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu şirketler genellikle işi gerçekleştirmek için asfalt finişerleri, silindir operatörleri ve işçiler de dâhil olmak üzere vasıflı işçilerden oluşan ekipler istihdam eder. Ayrıca belediyeler ve devlet kurumları da kamuya açık yollarda ve altyapıda asfalt çalışması yapabilir.

Asfaltın Fiyatları

Asfalt fiyatları projenin yeri, kullanılan asfalt türü ve gereken asfalt hacmi gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişmektedir. Bu doğrultuda doğru bir asfalt fiyat teklifi için, bölgenizdeki fiyatlandırma kapsamında yerel bir tedarikçi ile iletişime geçmeniz en iyisi olacaktır. Böylelikle asfalt çalışmaları için de işlemlere başlanabilir.

Bir yanıt yazın

Back to top
Ücretsiz Keşif İçin Tıklayın